روند پیشرفت پروژه

پیشرفت پروژه ساماندهی و طراحی سبزه‌میدان به عنوان یک فضای شهری (محدوده دولتخانه صفوی) در دو بُعد فنی و ستادی قابل بررسی است.

در بُعد فنی طرح، از بیست و دوم آذر ماه سال گذشته، مطالعات اولیه مرحله شناخت وضع موجود محدوده آغاز شده و در این مرحله، نقشه‌های وضعیت پروژه در شهر، نقشه‌های وضع موجود پروژه، نماها و برش‌های پروژه و مطالعات آسیب‌شناسی صورت گرفته است.

در ادامه، طراحی معماری پروژه به مدت دو ماه کاری در دست انجام قرار گرفت و پس از تصویب طرح نهایی، فازبندی پروژه آغاز شد. سپس ساماندهی بدنه شمالی سبزه‌میدان به عنوان فاز اول در دستور کار قرار گرفت و طراحی آن انجام شد.

در مرحله بعد با توجه به اعلام آمادگی مالک یکی از پلاک‌های بدنه شمالی که اتفاقاً یک بنای قدیمی و دارای سبک معماری فاخر است، طراحی جزئیات معماری بدنه این پلاک صورت گرفت و به اجرا در آمد. سپس طراحی بدنه شمالی به صورت کامل انجام شد تا در صورت اعلام آمادگی مالکین هر کدام از پلاک‌ها، امکان اجرای طرح در کمترین زمان ممکن محقق شود.

طراحی مسیرهای پیاده و سواره‌ ضلع شمال سبزه‌میدان به عنوان فاز دوم پروژه، از اواخر خرداد ماه سال جاری آغاز و پسس از تأیید نهایی طرح از اواسط مرداد ماه ساماندهی پیاده‌روی شمالی آغاز شده است. برای عملیات اجرایی این بخش از پروژه، کارگران در دو شیفت کاری و صبح و شب تلاش کرده‌اند تا کار در زمان مناسب به اتمام برسد.

همچنین تمام سعی تیم اجرایی پروژه بر این بوده که عملیات پیاده‌روسازی مشکلی برای تردد عابرین و خودروها ایجاد نکند. به همین دلیل جابجایی و تخلیه مصالح، تخریب و تسطیح در ساعات شب و زمانی که ترددی در میدان وجود ندارد انجام شده است.

خوشبختانه اجرای این طرح سبب شده عرض پیاده‌روی ضلع شمال سبزه‌میدان افزایش یابد که رضایت شهروندان را به دنبال داشته است. همچنین مسیر ویژه حرکت نابینایان به صورت استاندارد در طول پیاده‌رو اجرا شده است تا این قشر نیز بتوانند از فضای شهری بهره مند شوند. علاوه بر این در انتخاب مصالح مورد نیاز برای کفسازی، علاوه بر توجه به هویت تاریخی و پیشینه فرهنگی غنی محدوده دولتخانه و سبزه‌میدان، سعی در انتخاب مصالح همگون با هویت سبزه‌میدان و ماندگار در برابر شرایط اقلیمی بوده تا کیفیت فضای شهری ارتقا یابد.

در حال حاضر عملیات اجرایی ساماندهی پیاده‌روی شمالی رو به اتمام است و همزمان اجرای عملیات کفسازی مسیر سواره همین ضلع از میدان آغاز شده است.

در بخش ستادی پروژه ساماندهی و طراحی سبزه‌میدان به عنوان یک فضای شهری (محدوده دولتخانه صفوی) که از آن به عنوان یک پروژه بازآفرینی شهری یاد می‌شود، می‌توان به برگزاری جلسات هماهنگی و هم‌اندیشی با مدیران و کارشناسان حوزه‌های مختلف شهری از ابتدای آذر ماه سال ۹۶ تا کنون اشاره کرد که سبب شده زمینه اجرای هر چه بهتر طرح با همراهی ارگان‌های مختلف و مشارکت پویای شهروندان فراهم شود. از جمله این نشست‌ها می‌توان به جلسه هماهنگی مدیران شهرداری جهت ساماندهی سبزه‌میدان، جلسه اطلاع رسانی به رؤسای بانک‌ها و کسبه فعال سبزه‌میدان، جلسه هم‌افزایی با مدیران سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری، جلسه هم‌اندیشی در خصوص مسائل ترافیکی سبزه‌میدان با سازمان‌های حوزه معاونت حمل‌ونقل شهرداری و جلسه هم‌اندیشی با نمایندگان سازمان‌های اتوبوسرانی و تاکسیرانی اشاره کرد.

جلسه ارائه گزارش روند پیشرفت پروژه به شهردار محترم و اعضای شورای اسلامی شهر، جلسه هم اندیشی با برخی از معاونین و مدیران شهری در خصوص مباحث اجرایی پروژه و جلسه با معاون عمرانی و امور هماهنگی استانداری از دیگر نشست‌های ستادی و فنی در این پروژه محسوب می‌شود. از جمله سایر جلسات ستادی در طرح ساماندهی و طراحی سبزه‌میدان به عنوان یک فضای شهری (محدوده دولتخانه صفوی) می‌توان به جلسه با مدیرکل راه‌و شهرسازی استان، جلسه با دبیر ستاد بازآفرینی استان، جلسات ستادهای بازآفرینی شهرستان، استان و کشور اشاره کرد.

 •  
   
 •  
   
 •  
   
 •  
   
 •  
   
 •