بازآفرینی سبزه میدان به عنوان بخشی از دولتخانه صفوی


احیای دولتخانه صفوی، به عنوان یکی از مصوبات سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به قزوین در سال ۱۳۸۲ مطرح شده بود. به همین دلیل در جلسه مورخ 1395/03/18 که در استانداری قزوین و با حضور استاندار وقت، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، شهردار قزوین و سایر مدیران استانی و شهری برگزار شد، مقرر گردید به منظور تسریع در اجرایی شدن این مصوبه سفر مقام معظم رهبری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به صورت ویژه نسبت به انجام اقدامات لازم جهت تعریف و تهیه پرونده برای ثبت جهانی دولتخانه صفوی قزوین اقدام نماید.

همچنین به منظور اعمال مدیریت واحد و تسریع در فرآیند ادارای انجام امورات مرتبط با احیای دولتخانه صفوی قزوین، سیّد مهدی مجابی به عنوان مدیر اجرایی پروژه تعیین شد. علاوه بر این، مقرر شد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان مجری طرح، نسبت به تهیه برنامه‌ها و نقشه‌های کاری لازم جهت ساماندهی محوطه دولتخانه صفوی قزوین در قالب فضاهای عمومی (سبز)، مرمت با مشارکت شهرداری، محوطه کاوش باستان‌شناسی اقدام نماید.

در ضمن مقرر شد اقدامات لازم توسط شهرداری قزوین به منظور بهسازی، بازسازی، ساماندهی، حصارکشی و محوطه‌سازی فضاهای عمومی و سبز باغ محوطه تحت نظر مدیریت اجرایی پروژه عملیاتی شود. در این راستا، سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین به عنوان متولی پروژه‌های بافت تاریخی در شهرداری، مسئولیت این امر را بر عهده گرفت و پروژه ساماندهی و طراحی محدوده سبزه‌میدان به عنوان یک فضای شهری (محدوده دولتخانه صفوی) در این سازمان تعریف و سیّد مهدی مجابی (مدیر اجرایی طرح) به عنوان مشاور راهبردی طرح انتخاب شد.

در ادامه مکاتبات مختلفی با دستگاه‌های نظارتی و اجرایی و خدمات‌رسان صورت گرفت تا گام‌های ابتدایی برای تهیه طرح برداشته شود که از جمله آنها می‌توان به مکاتبه با اداره کل میراث فرهنگی مبنی بر جمع آوری بخش‌های الحاقی دولتخانه، مکاتبه با شرکت مخابرات مبنی بر تخلیه ساختمان مخابرات، مکاتبه با فرماندهی نیروی انتظامی مبنی بر تخلیه فضاهای تحت استفاده و مکاتبه با مدیرکل میراث فرهنگی مبنی بر تقویت همکاری هردو دستگاه نسبت به پیشبرد موضوع اشاره کرد.

سپس شرح خدمات مشاور در ابعاد فنی تهیه و تصویب و مجوزهای قانونی جهت تسریع در روند انجام پروژه اخذ شد. در ادامه عقد قرارداد با مشاور طرح پس از انجام مراحل اداری صورت گرفت و مشاور جهت تهیه طرح کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

طی حضور دکتر علی صفری، شهردار قزوین در نمایشگاه دستاوردهای ۱۷ ساله سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین در شهریور ماه سال ۹۶ و به مناسبت بزرگداشت روز قزوین و بازدید وی از سازمان سازمان نوسازی و بهسازی و آگاهی از پروژه‌های این سازمان در احیای بافت تاریخی در آبان ماه سال ۹۶، پروژه ساماندهی و طراحی سبزه میدان (محدوده دولتخانه صفوی) به عنوان اولویت اول پروژه های سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین مدنظر قرار گرفت.

  •  
     
  •  
     
  •