پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۰۶

خزائلي، مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهر قزوين:

عمليات مرمت حياط سعديه در مجموعه تاريخي سعدالسلطنه ادامه دارد

عمليات مرمت حياط سعديه مجموعه تاريخي سعدالسلطنه قزوين از خردادماه سال91 توسط سازمان نوسازي آغاز شده است كه هم اكنون ادامه دارد.

 

مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهر قزوين گفت: عمليات مرمت حياط سعديه از خردادماه سال91 توسط سازمان نوسازي آغاز شده است كه هم اكنون ادامه دارد.
به گزارش اداره روابط عمومي مركز قزوين؛ علي رضا خزائلي با بيان اينكه عمليات مرمت و احياي حياط سعديه از خرداد ماه سال جاري با نظارت و مديريت سازمان نوسازي و بهسازي شهر قزوين آغاز شده است، افزود: تاكنون عمليات اجرائي خاکبرداري و حمل نخاله بام، خندان کردن و بندکشي طاق هاي بام ( استحکام بخشي )، کاهگل روي گنبدها، زيرسازي جهت صندوقه سازي با چوب و نصب داربست بام جهت پوشش بام در مقابل بارندگي‌ها در بام اين مجموعه انجام شده است.
وي با بيان اينكه عمليات عمراني لايه‌برداري داخل حجرات(سيمان و گچي) و خالي کردن بندها در بدنه اين مجموعه انجام شده است، گفت: تاكنون عملياتخاکبرداري و حمل نخاله کف حجرات و انجام خاکبرداري و حمل نخاله کف بسکوها در  کف اين مجموعه انجام شده است.
خزائلي با تصريح اينكه مجموعه سعدالسلطنه، يکي از ارزشمندترين آثار دوره قاجار و يکي از 38 بناي منتخب توسط ميراث فرهنگي کشور مي‌باشد که در غالب طرح پرديسان با هدف توسعه و گسترش ايرانگردي و جهانگردي تعريف مي شود، گفت:اين بنا در يکي از 5 مسير عمده طرح فوق مي‌باشد که از شمال غرب کشورمان آغاز و در مسير خود به طرف جنوب شرقي کشورمان با اتصال تعدادي از کاروانسرا، کاخ، خانه و باغ به مجموعه آرشام در استان کرمانشاه منتهي مي شود .
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهر قزوين با بيان اينكه بناي سعد السلطنه در منطقه قديمي و تاريخي شهر صفويه واقع شده است و بزرگترين کاروانسراي تجاري – بازرگاني قزوين مي باشد که بازار و ارگ شاهي را به هم پيوند مي زند، افزود:محدوده حياط سعديه با داشتن ورودي از سمت خيابان و دالان و ورودي زيبائي در شمال شرقي اين مجموعه قراردارد و حياط با داشتن تناسبات سه در پنج دهانه، حجراتي را در پيرامون خود شکل داده است.
اين مسوول ادامه داد: ايوانچه‌هاي مقابل حجره‌ها که فضاي نيمه باز اين محدوده تلقي مي‌گردد، به کيفيت فضاي معماري اين حياط افزوده است و وجود در دولنگه بزرگ به مفهوم امکان ايجاد فضاي بسته و امنيت کالا در انبارهائي است که در عملکرد اوليه بنا در اين بخش وجود داشته است.
وي با بيان اينكه  يکي از ويژگيهاي اين حياط داشتن حمامي در بخش جنوبي خود مي باشد که ورودي حمام از گوشه شمال شرقي حياط بوده که پس از طي مسيري حدود 43 متر به ورودي حمام دسترسي مي‌يابد، افزود: دسترسي دوم به حمام از طريق حياط خدماتي واقع در گوشه جنوب غربي حياط جهت انتقال سوخت ( هيزم و بوته و . . . . ) بوده است و به لحاظ ترکيب فضا و نحوه استقرار و قرارگيري، اين حمام از نمونه هاي منحصر بفرد بوده و کمتر نمونه اي از اين دست را شاهد هستيم .
گفتني است؛ حياط سعديه با مساحت حدود 3هزار و 195 مترمربع، و با داشتن فضاهائي با تناسبات مختلف از امکان خوبي در طرح احيا برخوردار مي‌باشد و همچنين کاربري پيشنهادي جهت احياي حياط سعديه برپائي کارگاه‌ها و عرضه صنايع دستي مي باشد.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط