بدنه سازی

با توجه به اینکه ساماندهی و مرمت نماها در بدنه‌های شمالی، شرقی و غربی سبزه میدان به عنوان یکی از اهداف اصلی در پروژه بازآفرینی این محدوده به عنوان بخشی از دولتخانه صفوی در دست انجام است، از طریق مذاکرات مستمر با مالکین و بهره‌برداران پلاک‌های محدوده، این امر به صورت مشارکتی مدنظر قرار دارد.

اولین پلاکی که مالکین آن جهت ساماندهی و مرمت نما اعلام آمادگی کردند، یک ساختمان قدیمی با معماری دوره پهلوی در بدنه شمالی بود که با مشارکت سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین، عملیات ساماندهی شامل شستشوی نما، رفع زوائد بصری، مرمت بخش‌های آسیب‌دیده و... انجام شد.

پلاک‌های بعدی جهت مرمت نما نیز در بدنه شمالی و در کنار بانک تجارت قرار داشت. این دو پلاک با کاربری تجاری در ۱۵ سال اخیر غیر فعال بوده و پس از عملیات ساماندهی نما، مالکین تمایل به راه‌اندازی فعالیت تجاری در این بدنه دارند.

یکی از اصلی‌ترین پلاک‌ها در بدنه شمالی سبزه‌میدان که مدنظر ساماندهی و مرمت نما قرار داشت، بدنه مربوط به قنادی قدیمی است که در گذشته به فضای میانی میدان نیز خدمات ارائه می‌کرده و دارای ماهیت اجتماعی و خاطره‌انگیز برای شهروندان است. از جمله اقدامات صورت گرفته در زمینه ساماندهی و مرمت نمای قنادی ضلع شمال سبزه‌میدان می‌توان به لایه‌برداری نما، برداشتن کولر و زوائد بصری، ساماندهی تأسیسات، برداشت سایه‌بان‌های قدیمی و نوسازی آنها، رنگ‌برداری و رنگ‌آمیزی کرکره‌های موجود اشاره کرد.

به نظر می‌رسد با همکاری سایر مالکین و بهره‌برداران در اضلاع شمال، غرب و شرق سبزه‌میدان، امکان ساماندهی و مرمت کامل این بدنه‌ها فراهم شود تا یک جداره جذاب در این فضای شهری با هویت تاریخی ایجاد گردد.

 

 

  •  
     
  •  
     
  •  
     
  •